Akce NF Seňorina poukázala na závažnost Alzheimerovy nemoci

Křest kalendáře Všechno je normální 2020. Foto: Jan Hrdý.

V pátek 6. září jsme slavnostně pokřtili již třetí edici charitativního a osvětového kalendáře Všechno je normální 2020. Celé odpoledne se neslo ve znamení zábavného poučení, návštěvníci se dozvěděli o Alzheimerově nemoci i jiných typech demence a odlehčenou, uvolněnou formou si procvičili kognitivní funkce mozku. I díky podpoře a osobní účasti známých osobností se „Velké náměstí“ v Metropoli Zličín během pátečního odpoledne rychle zaplnilo.

Navázali jsme na úspěšnou spolupráci z loňského roku, a tak i letos jsme se s Metropolí Zličín podíleli na organizaci charitativní a osvětové akce na podporu lidí s Alzheimerovou nemocí a jiných typech demence.

Cvičením ke zdravé mysli

Návštěvníci se během odpoledne dozvěděli nejen více informací o Alzheimerově nemoci a jeho projevech, ale také o osvětové činnosti Nadačního fondu Seňorina i o péči o nemocné a podpoře pečujících rodin v ambulantní a pobytové odlehčovací službě Centrum Seňorina. Na třech stanovištích si lidé rovněž procvičili některé z kognitivní funkcí mozku, jako jsou například postřeh a koordinace. U na první pohled snadných úkolů se často pěkně zapotili.

Onemocněním v Česku trpí až 156 tisíc osob. Do roku 2050 se navíc počet lidí s demencí zvýší až na dvojnásobek. Včasnou diagnózou se dá nástup nemoci částečně zpomalit, účinný lék avšak dosud neexistuje. Povědomí o nemoci je v české společnosti stále nízké a přitom se Alzheimerova nemoc i jiné typy demence začínají vyskytovat u stále mladších ročníků. Jedním z cílů zábavných stanovišť tak bylo nejen procvičení funkcí mozku, ale také poukázat na důležitost provádění mozkových cvičení pro udržení zdravé mysli až do pozdního věku.

Křest kalendáře Všechno je normální 2020

Páteční program vyvrcholil slavnostním křtem kalendáře Všechno je Normální 2020 za účasti patronky a herečky činohry Národního divadla Martiny Preissové, ale i další protagonistů kalendáře – Anny Schmidtmajerové, Kateřiny Winterové, Jana Teplého, Filipa Kaňkovského a Marka Zelinky. Celým odpolednem provázela moderátorka Emma Smetana, která během slavnostního odpoledne vyzpovídala také zakladatelku Nadačního fondu Seňorina a ředitelku Centra Seňorina Jarku Švarcbachovou.

I známé tváře si během odpoledne vyzkoušely zábavné a edukativní aktivity. Příjemnou tečkou za křtem kalendáře, který pomáhá, byla autogramiáda, během níž si lidé nechali podepsat svůj kalendář od všech zúčastněných.

Děkujeme Metropoli Zličín za možnost uspořádat osvětovou akci, za významnou pomoc na přípravě programu a doplňkových aktivit i za nákup 300 párů Aloisových ponožek na podporu Nadačního fondu a Centra Seňorina.

PS: Charitativní a osvětový kalendář Všechno je normální 2020 jsou k dostání v knihkupectvích KNIHY DOBROVSKÝ v Metropoli Zličín a v obchodním centru Arkády Pankrác. Kalendář lze zakoupit i online na www.vsechnojenormalni.cz. Získané prostředky z prodeje kalendáře nebo Aloisových ponožek putují v plné výši na podporu provozu Centra Seňorina, které poskytuje kvalitní péči o seniory s různými typy demence a dále na osvětové projekty.

Děkujeme za podporu.

VAŠE SEŇORINA