Jeden z našich nejdůležitějších a nejsložitějších orgánů v našem těle, je právě náš mozek. Mozkové a kognitivní funkce jsou strůjci našich myšlenek, emocí, pohybů a všech dalších tělesných funkcí. Náš mozek je vysoce komplexní orgán, který ještě není zcela probádaný. V moderní medicíně a psychologii je však postupně stále více možností, jak mozek zkoumat. Také proto je potřeba se zapojit do mezinárodní osvětové kampaně Týdne mozku (Brain Awareness Week, BAW).
Historie Týdne mozku
Týden mozku začal v roce 1996 jako malá kampaň ve Spojených státech. Iniciovala ji Dana Alliance for Brain Initiatives, nezisková organizace, jejímž cílem je propagovat výzkum mozku a vzdělávat veřejnost. Kampaň si rychle získala popularitu a rozšířila se na mezinárodní úrovni, přičemž první mezinárodní Týden mozku se konal v roce 1998. V současnosti se Týden mozku slaví ve více než 120 zemích světa a univerzity, výzkumné instituce a neziskové organizace pořádají tisíce akcí.
Význam Týdne mozku
Mozek je fascinující a složitý orgán a stále ještě nerozumíme všem jeho funkcím. Výzkum mozku vedl k mnoha průlomovým objevům v medicíně, psychologii a neurovědě. Pomohl nám pochopit a léčit celou řadu neurologických a psychiatrických poruch. Navzdory svému významu se však výzkumu mozku stále nevěnuje taková pozornost, jakou by si zasloužil.
Týden mozku je přínosný pro všechny, od malých dětí až po seniory. Zvláště důležitý je pro studenty, pedagogy a zdravotníky. Z Týdne mozku mají prospěch také lidé, kteří trpí neurologickými a psychiatrickými poruchami. Iniciativa totiž pomáhá snižovat stigma spojené s těmito stavy a podporuje lepší porozumění jejich příčinám a léčbě.
Zapojení Josefa Syky
Týden mozku v České republice inicioval a založil český neurolog profesor Josef Syka v roce 1998. Profesor Syka je významnou osobností v oblasti neurovědy a jeho výzkum se zaměřuje na sluchový systém a zpracování zvuku v mozku. Publikoval více než 200 vědeckých článků a byl oceněn za svůj přínos v oblasti neurověd.
Zapojení profesora Syky do Týdne mozku podtrhuje význam neurovědeckého výzkumu v České republice i ve světě. Jeho práce přispěla k pochopení mozku a jeho funkcí a pomohla vyvinout nové způsoby léčby neurologických a psychiatrických poruch.
Program na Týden Mozku na rok 2023 můžete najít zde.
Záznamy z minulých let najdete zde.