Nadační fond Seňorina byl ve čtvrtek 5. září v záři reflektorů. Zakladatelka fondu a ředitelka odlehčovací služby Centrum Seňorina, Jarka Švarcbachová, přijala pozvání do pořadu České televize Sama doma. Mluvila o zapojení seniorů do aktivního života, jak si udržet zdravého ducha i mysl, ale i o tom, kde mohou pečující senioři vyhledat odbornou pomoc.
Všechny tři vstupy Jarky Švarcbachové si můžete pustit na videozáznamu archivu pořadu Sama doma.
Počet seniorů nad 65 let v České republice rok od roku stoupá. Podle údajů Českého statistického úřadu se nejstarší věková skupina za posledních deset let rozrostla o více než půl milionu lidí. Tvoří ji zhruba dvacet procent z celkového počtu obyvatelstva, což v absolutních číslech znamená více než dva miliony osob.
Životní styl seniorů se změnil
Prodlužuje se také délka lidského života a tím se mění i životní styl seniorů. Řada z nich cestuje, zahradničí, navštěvuje univerzity třetího věku, chodí na různé kroužky, či dokonce pokračují v ekonomicky aktivním životě.
Někteří z nich ale takovou možnost nemají a postupně se od světa izolují. To by však mělo být prvním varovným signálem pro jejich rodiny i přátele. Zapojení do společenského života, ale i pravidelná fyzická aktivita pomáhají udržet nejen sociální vztahy, ale tělo i ducha v kondici. Správná aktivita tak může ve velké míře oddálit třeba začínající demenci.
Pravidelná odlehčení nejen u kávy
Prodlužující se délka života s sebou přináší i „nový“ trend. Řada aktivních seniorů se stará o své ještě starší rodiče, kteří leckdy trpí různými zdravotními neduhy, Alzheimerovu nemoc či jiné typy demence nevyjímaje.
„Péče je mnohdy velmi náročná, část aktivních seniorů totiž chodí ještě do práce nebo na brigády, nemohou rodiče se začínající nebo středně těžkou demenci nechat doma samotné. Potřebuji zkrátka odlehčit. Od toho jsme tady my, odlehčovací služby, které fungují buď na denní bázi nebo nabízejí krátkodobé pobyty,“ uvedla ve studiu Sama doma Jarka Švarcbachová.
Takzvané Kavárny v Centru Seňorina, neboli pravidelných středečních setkávání nad šálkem voňavé kávy s chutným zákuskem a s proškolenými pracovnicemi se mohou účastnit kromě klientů i lidé „z ulice“. Nabízejí nejen činnosti nebo cvičení zaměřené na aktivizaci kognitivních funkcí mozku, ale také přinášejí příjemné odlehčení formou hudby, zpěvu a tance.
„Od dvou hodin začíná trénink paměti, pozornosti, slovní zásoby, a podobně, a od tří usedá dobrovolník pan Igor ke klavíru a spolu s panem Lubomírem rozezpívají a roztančí vlastně všechny, kteří toho ještě jsou schopni a mají zájem. Vidíme, že klienti i návštěvníci, kteří třeba už těžko formulují větu, si písně z dětství a mládí vybaví a odzpívají klidně sedm slok. Dlouhodobá paměť jim totiž ještě slouží,“ potvrdila Jarka Švarcbachová pozitivní vliv tance i zpěvu.
Říct si o pomoc není ostuda
Centrum Seňorina v Praze 1 tak není jen ambulantní a pobytovou odlehčovací službou, která se o nemocného kompletně postará, ale také se snaží o pomoc a podporu nejbližším pečujícím. Kromě pravidelných středečních setkání u kávy, tance a zpěvu, se každé první úterý v měsíci koná speciální poradna Alzheimer Cafe, kterou organizují podle vzoru z Holandska společně s Alzheimer nadačním fondem. V příjemném a diskrétním prostředí se setkávají rodinní pečující, jejich blízcí s demencí a odborníci, kteří rozebírají různá témata související s Alzheimerovou nemocí. Více se můžete dozvědět na www.alzheimercafe.cz.
„Pokud se navíc senior ve vysokém věku stará o svého nemocného partnera, může být pro něho péče zničující. Sám už nemusí vystačit se silami a a díky náročné péči se i jemu snižuje kvalita života . Doporučuji obrátit se na svou rodinu, dohodnout se, aby se členové rodiny v péči vystřídali, nebo využili odlehčovacích služeb. Každý pečující si musí odpočinout a přijít na jiné myšlenky. Není žádná ostuda říct si o pomoc,” dodává odvahu Jarka Švarcbachová.
Děkujeme České televizi a moderátorkám Janě Havrdové a Martině Vrbové Hynkové, že se v pořadu Sama doma zajímaly o problematiku seniorů a přizvaly k tomu zakladatelku Nadačního fondu Seňorina a odlehčovací služby Centrum Seňorina. V příjemném rozhovoru diskutovaly o tom, jak si udržet i ve vyšším věku zdravého ducha i mysl, jak se nepoddat samotě a kde mohou rodinní pečující vyhledat odbornou pomoc a podporu v případě péče o nemocného rodiče či partnera.