Odborníci připravují jednotná doporučení pro Alzheimerovu chorobu, mají zajistit doprovázení rodiny během celé nemoci
Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc na roky 2020 až 2030 si klade za cíl vytvoření doporučených postupů a sítě služeb pro seniory s demencí. Nemoc dává zabrat jak nemocným, tak i rodinným pečujícím a systému zdravotní péče. Alzheimerova choroba je významnou položkou státu, pokud jde o nepojistné sociální dávky. Současné počty lidí s Alzheimerovou chorobou odborníci jen odhadují, podle ČALS je jich zhruba 180.000. Nemoc se bez viditelných příznaků rozvíjí 20 až 25 let. Nemocní a jejich rodiny navíc první příznaky bagatelizují. Domnívají se, že problémy s pamětí a jistá zmatenost ke stáří patří. Včasná diagnóza má přitom zásadní vliv na výsledek léčby. Více si můžete přečíst v článku, který nedávno zveřejnil Zdravotnický deník.
Podcast Moci bez nemoci Českého rozhlasu Dvojka o Alzheimerově chorobě
Poslechněte si Moci bez nemoci, podcast Český rozhlas Dvojka o Alzheimerově chorobě a novém nadějném léku firmy Alzheon. Slovo dostali přední odborníci na tuto nemoc, prof. MUDr. Jakub Hort, Ph.D. a zakladatel firmy Alzheon MUDr. Martin Tolar, Ph.D. Společně s nimi nelítostnou diagnózu posluchačům přiblížily také dvě ženy pečující o manžela s Alzheimerem.
Podcast Moci bez nemoci Českého rozhlasu Dvojka o Alzheimerově chorobě
Evropa schvaluje nový lék proti Alzheimerově chorobě, co si o něm myslí přední český neurolog Jakub Hort?
Profesor MUDr. Jakub Hort, Ph.D., mj. předseda správní rady Alzheimer nadačního fondu, poskytl Lidovým novinám rozhovor, v němž odpovídal na otázky týkající se nového léku proti Alzheimerově nemoci. Lék se jmenuje Aduhelm a před nedávnem ho schválila americká FDA. Evropské úřady se na schvalovací kolečko teprve chystají. Lék je podáván jednou měsíčně formou infuzí a léčba jednoho pacienta vychází na 1,7 milionu korun ročně. Profesor Hort novinářce Ivetě Křížové odpověděl také na dotazy ohledně léku Tamiprosat, na jehož vývoji v USA pracuje český lékař Martin Tolar. Tento lék se podává ve formě tablet a je ve fázi III. klinického testování.
Přednosta Neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Robert Rusina Ph.D. představil veřejnosti banku mozkových tkání
V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání, která má uchovávat vzorky mozkové tkáně i celé mozky lidí, kteří zemřeli na neurodegenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Jak vysvětlil Robert Rusina, přednosta Neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice, banka urychluje výzkum neurodegenerativních nemocí a vývoj léků proti nim. Studium mozkové tkáně postižených jedinců vědcům umožní lépe poznat, co se v mozku děje při Alzheimerově chorobě, Parkinsonově nemoci nebo proč mají lidé s Huntingtonovým syndromem mimovolní pohyby.
Po dlouhých letech byl schválen nový lék na Alzheimerovu nemoc od společnosti Biogen
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), schválil nový lék proti Alzheimerově nemoci pod názvem Aduhelm™ (aducanumab-avwa). Stojí za ním vědci ze švýcarské univerzity. Lék má zpomalit zhoršování kognitivních funkcí tím, že odstraňuje plak toxické bílkoviny amyloid beta z mozku pacientů v raném stadiu Alzheimerovy choroby. O účinnosti léku panují mezi experty pochyby. Firma Biogen však požádala o jeho schválení v zemích EU. Cena léčby běžného pacienta vychází na 56 tisíc dolarů (cca 1,7 milionu Kč) ročně.
Schválený lék na Alzheimera budí emoce. Experti nesouhlasí, musí se testovat
Původem český neurolog Martin Tolar vyvinul lék proti Alzheimerově chorobě, na trhu má být do čtyř let
Martin Tolar učil na prestižní univerzitě Yale, pracoval ve vedení farmaceutických firem a nakonec založil vlastní firmu Alzheon, která pracuje na vývoji léku proti Alzheimerově chorobě. Martin Tolar k tomu říká: „Důvod, proč dosud nebyl účinný lék na alzheimera, je, že nikdo nevěděl, co nemoc způsobuje a co se přesně v mozku děje. My jsme pomohli objevit klíčový toxin a potvrdili jeho roli ve vývoji Alzheimerovy choroby. Také jsme zjistili, jak se toxin chová u různých typů pacientů a jak zabránit jeho formování. Proto teď lék máme, a navíc ve formě pilulky.
Český neurolog vyvinul v USA lék na Alzheimerovu chorobu, lék musí projít poslední fází testů
Odborníci z Univerzity Karlovy popsali proces, který může vést k Alzheimerově chorobě
Tým vědců z pražské přírodovědecké fakulty pod vedením Günthera Kletetschky přišel na to, že mozku mohou uškodit zvětšené krystalky železa, které zapříčiní proces vedoucí k narušení jeho činnosti. Kletetschka uvedl, že ho k výzkumu lidských mozků přivedlo setkání s Robertem Bazalou, který k němu nastoupil na doktorát, když už měl vystudovanou medicínu.
Odborníci z Univerzity Karlovy popsali proces, který může vést k Alzheimerově chorobě
Američtí vědci zjistili, které mozkové buňky jsou při Alzheimerově chorobě nejzranitelnější
Američtí výzkumníci objevili mozkové buňky, které jsou při Alzheimerově nemoci nejvíc zranitelné. Jde o buňky tzv. entorhinální kůry, která řídí paměť a orientaci v čase a prostoru. Studie je označovaná jako „svatý grál” boje proti zákeřnému onemocnění. Spoluautor studie Martin Kampmann z Institutu pro neurodegenerativní onemocnění v San Francisku tvrdí, že cílení léčby na tyto mozkové buňky by mohlo nemoc zastavit v jejích zárodcích.
Alzheimer Café Leden 2021 – Kde a jak žádat o příspěvky v péči?
Péče o člověka s demencí je velmi náročná nejen psychicky a emočně, ale i fyzicky a finančně. O jakou finanční podporu můžete žádat a jak probíhá přiznání příspěvků na péči? Na co je třeba dát si pozor při podání žádostí? Odpovědi na tyto otázky najdete videozáznamu z lednového Alzheimer Café.
Vánoce v bezpečí
Beseda s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem IKEMu, který debatuje o bezpečném scházení se během vánočních svátků. Zda zůstávat v totální izolaci nebo se naučit zodpovědně minimalizovat rizika a užít si setkání s nejbližšími, jak to půjde.