Nespěchejte a podporujte i při oblékání

Tipy pro snazší zvládnutí oblékání a péče o vzhled u blízkých s demencí

Pro rodinné pečující o blízkého s demencí může být oblékání choulostivý a často obtížný úkol. Znalost správné etikety pro oblékání osoby je zásadní dovedností.

Pomoc osobě s demencí při udržování jejího vzhledu může podpořit pozitivní sebevědomí. I když se tyto úkoly mohou stát pro člověka s Alzheimerovou chorobou v pozdějších stádiích nemoci frustrující, níže uvedené tipy mohou pomoci tento proces zjednodušit.

Oblékání

Při oblékání nebo péči o vzhled u osoby s Alzheimerovou nemocí si naplánujte dostatek času. Spěch a tlak může způsobit úzkost a frustraci. Jakmile nemoc pokročí za počáteční stádia, může být výběr a oblékání oblečení pro osobu s demencí frustrující. Už si totiž nemusí pamatovat, jak se správně oblékat, nebo může být přetížená výběrem či samotným úkolem.

Chcete-li pomoci:

Zjednodušte výběr. Udržujte skříně bez přebytečného oblečení. Člověk může propadnout panice, pokud ho výběr oblečení zahltí. Je-li to vhodné, dejte svému blízkému možnost vybrat si oblíbené oblečení nebo barvy, ale zkuste nabídnout jen dvě možnosti.

Organizujte proces. Rozložte oblečení v pořadí, v jakém by se měly jednotlivé položky oblékat. Předávejte blízkému jeden kus oblečení po druhém a zároveň mu dávejte jednoduché a přímé pokyny, jako například „Vlož ruce do rukávů“, nikoli „Oblékni se“.

Vyberte pohodlné a jednoduché oblečení. Se svetříky, košilemi a halenkami, které se zapínají vpředu, se pracuje snadněji než s těmi „přes hlavu“. Nahraďte suchými zipy knoflíky, patentky nebo zipy, s nimiž může být manipulace příliš obtížná. Dbejte na to, aby oblečení bylo volné, zejména v pase a na bocích, a vybírejte látky, které jsou měkké a pružné.

Vyberte si pohodlnou obuv. Ujistěte se, že váš blízký má pohodlnou, neklouzavou obuv.

Buďte flexibilní. Pokud chce někdo opakovaně nosit stejné oblečení, kupte duplikáty nebo mějte k dispozici podobné možnosti. I když je oblečení společně nesourodé, snažte se zaměřit na to, že se dotyčný dokázal obléknout. Mějte na paměti, že je důležité, aby vám svěřená osoba udržovala dobrou osobní hygienu, včetně nošení čistého spodního prádla, protože nedostatečná hygiena může vést k infekcím močových cest nebo jiným infekcím, které dále komplikují péči.

Je v pořádku, pokud chce váš blízký nosit několik vrstev oblečení, jen se ujistěte, že se nepřehřívá. Při pobytu venku se zkontrolujte, že je oblečen podle počasí.

Péče o vzhled

Osoba s demencí může zapomenout, jak se česat, stříhat si nehty nebo jak se holit. Může zapomenout, k čemu slouží předměty jako nůžky na nehty nebo hřeben.

Pomůže vám:

Pokračujte v běžné péči o tělo. Pokud osoba vždy chodila do kosmetického salonu nebo k holiči, pokračujte v tom. Pokud se tato zkušenost stává obtěžující, může být možné, aby holič nebo kadeřník přišel k vám nebo vašemu blízkému domů.

Používejte oblíbené toaletní potřeby. Umožněte, aby i váš blízký nadále používal svou oblíbenou zubní pastu, holicí pěnu, kolínskou vodu nebo make-up.

Provádějte úkoly na sobě po boku vašeho blízkého. Učešte se a povzbuďte ho/ji, aby napodoboval/a vaše pohyby.

Používejte bezpečnější a jednodušší pečovatelské nástroje. Kartonové pilníky na nehty a elektrické holicí strojky mohou být méně ohrožující než nůžky a holicí strojky s žiletkou.

Převzato z https://www.alz.org/help-support/caregiving/daily-care/dressing-grooming