Podle australského výzkumu Vision Australia Seeing Eye Dogs mají asistenční psi obrovský vliv na osoby v rané fázi demence. Jaký? Společné soužití zlepšuje zdravotní stav seniorů a celkovou kvalitu jejich života. Lidé v počátečním stádiu demence o chlupatého mazlíčka pečují, což přináší slibné výsledky.
Celkem dvacet psů bylo vycvičeno a po pečlivém uvážení přiděleno osobám do domácnosti tak, aby k sobě povahově co nejvíce pasovali a projekt dosáhl maximálních výsledků. Lidé s demencí je začali považovat za rodinné příslušníky, chodit s nimi na procházku a do společnosti, protože jim dodávali sebevědomí. Získali více sociálních příležitostí a celkově se cítili být šťastnějšími. S asistenčním psem se zlepšilo jejich zdraví i mentální funkce. Najednou se objevil někdo, kdo je bezmezně miloval a nikdy by je neopustil. Senioři také měli více energie a díky čtyřnohému mazlíčkovi mohli zůstat doma co nejdéle.
Asistenční pes navíc pomáhá redukovat stres v jejich životech. Dotek poskytuje emoční podporu a pocit psychického bezpečí. Zajišťuje praktickou asistenci, díky čemuž se lidé mohou cítit v bezpečí i na ulici. Pes je provede dopravou, zavede je do obchodu a zase zpět domů. Lidé s demencí se péčí o mazlíčka učí novým dovednostem, inteligenčně je to stimuluje a působí proti depresi. Chlupaté stvoření se ihned stává jejich nejlepším přítelem, členem rodiny, se kterým tráví veškerý volný čas, jenž si maximálně užívají.
Je ale nutné dobře zvážit, do jaké míry a do kdy se člověk s demencí dokáže o psa postarat, případně jeho rodina, která dopomáhá. Zvíře potřebuje pravidelné krmení, zdravotní péči aj. Canisterapie má ale bezpochyby přímo blahodárné účinky.