Bruce Willis: Herec, který „proslavil“ demenci

Autor: Lucie Šilhová

Šuškalo se to už několik let. Bruce není ve formě, zdá se trochu mimo. „Musíme zkrátit jeho dialogy a prosím pěkně, ať nemá žádný monolog,“ psal dokonce režisér filmu Out of Death scénáristovi. To se psal rok 2020 a už tehdy bylo jasné, že americká hvězda akčních filmů má problém. Tím problémem je Pickova choroba, nejznámější forma frontotemporální demence a druhé nejčastější degenerativní onemocnění mozku.
Poslední roky bylo natáčení s Bruce Willisem těžké. Herec si nepamatoval text, říkal ho v nevhodnou dobu, nedokázal se soustředit a dát mu do ruky zbraň, byť nabitou slepými náboji? To bylo o život, nechala se slyšet jedna herečka. Přesto ho produkce dál obsazovala, protože i když má drsňák Bruce ve filmu jenom štěk, diváky do kina spolehlivě přitáhne.

Nutno říci, že i samotný herec vydržel tlak na výkon abnormálně dlouho, ale už dopředu bylo jasné, že tohle jednou musí skončit. Frontotemporální demence, která byla podle nedávného prohlášení rodiny Willisovi diagnostikována, postupuje neúprosně, nedá se léčit a nemocnému pomalu, ale jistě mění osobnost. Jako by si jeho tělo půjčil někdo úplně jiný, a bohužel mnohem horší, popisují stav lidé, kteří se s nemocí setkali u blízkého člověka. Ne každá demence se totiž projevuje zhoršením paměti či dezorientací. Některé nastupují pozvolna a nenápadně v podobě plíživých změn v náladách a chování postiženého. A to byl právě případ herce Bruce Willise, kdy všichni viděli, že s ním „něcoje“, ale nikdo nevěděl co.

Americký herec Bruce Willis na snímku z 11. října 2019. | Foto: ČTK
Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/bruce-willis-demence.html

Několik typů demence

Ještě v loni na jaře to vypadalo „jen“ jako afázie, tedy porucha, jež ovlivňuje schopnost komunikovat, rozumět jazyku a používat ho. Následná vyšetření ale prokázala, že problémy s řečí byly pouze jeden z příznaků nemoci, které herec čelí. „I když je to bolestivé, je úleva znát konečně diagnózu,“ napsala v prohlášení Willisova rodina. Slavná osobnost se tak stala nechtěnou tváří jedné z forem demence, která bývá v počátcích občas zaměňována za tu nejznámější, Alzheimerovu nemoc. S ní se podle statistik léčilo v roce 2020 v České republice 68 120 pacientů. U frontotemporální demence (FTD) přesné počty dohledatelné nejsou. Ví se ale, že jde o nejčastější formu demence u lidí do šedesáti let.

Demence je zastřešující termín pro oslabení poznávacích funkcí mozku, které nemocnému ztěžují fungování v běžném životě. Nejrozšířenější typ demence je Alzheimerova nemoc, FTD je zase nejzákeřnější v tom smyslu, že nejvíc mění osobnost člověka. Frontotemporální demence má několik dalších typů, všem je ale společné to, že proteiny napadají zejména přední a spánkové laloky (frontální a temporální), kde „sídlí“ schopnosti jazykové, behaviorální a motorické. Pacienti se postupem času mění na apatické nebo agresivní jedince bez empatie k okolí, časté bývají slovní útoky i agresivní sexuální chování.

Posledně jmenovanému problému jsme věnovali povídání s Petrou Hamerníkovou v rámci Alzheimer Café, audio záznam z večera si můžete poslechnout zde.


Další známé osobnosti


Kromě již zmíněných existují i další typy demencí, jako jsou cévní demence a demence s Lewyho tělísky, kterou „proslavil“ další americký herec Robin Williams. U něj byla nemoc zjištěna až po smrti, respektive po sebevraždě. Tu Robin Williams podle blízkých spáchal právě proto, že se mu začala horšit paměť, motorika a často ho pronásledovaly halucinace a bludy. To všechno jsou příznaky nemoci, o které herec neměl tušení.

Známý je také případ anglického spisovatele Terryho Pracheta, jenž trpěl Alzheimerovou nemocí. Prachet sice psát nepřestal, ale přál si, aby byly po jeho smrti zničeny všechny zárodky jeho knih. Což se také stalo. Z českých osobností Alzheimerova nemoc postihla skladatele Petra Hapku nebo herečku Květu Fialovou. Propuknutí nemoci sice ještě neumíme zabránit, ale aspoň se můžeme pokusit zodpovědnou péčí o svou tělesnou schránku její nástup oddálit.

Může Vás zajímat: