10 tipů, jak si poradit s agresí při demenci

Použití uklidňujících technik při zvládání agresivního chování u demence a jak zůstat v bezpečí..

.

Někteří lidé s Alzheimerovou chorobou nebo demencí mají afektivní poruchy. Časté jsou: neklid, psychotické poruchy, agresivní chování, pláč. Jedná se o normální součást onemocnění, která je způsobena poškozením, k němuž dochází v mozku. Může se to stát, i když typická osobnost člověka s demencí byla po celý život laskavá a nenásilná.

Protože lidé s demencí nejsou schopni jasně sdělit své potřeby, mohou se rozzlobit, když mají strach, jsou frustrovaní nebo cítí bolest či nepohodlí. Tyto agresivní výbuchy mohou být pro pečovatele děsivé a obtížně zvladatelné. Starší lidé mohou křičet, nadávat, kousat, chytat, bít, kopat, strkat nebo házet věcmi. Protože se cítíte napadeni, vaše instinkty vás mohou nabádat k tomu, abyste se hádali a bránili – to však situaci jen zhoršuje.

Portál DailyCaring přinesl 10 tipů, jak se vypořádat s agresivním chováním u lidí s demencí v době, kdy k němu dochází. Přečtěte si také 4 způsoby, jak se ze situace poučit a najít způsoby, jak budoucím výbuchům předejít nebo je omezit.

.

10 tipů, jak se vypořádat s agresivním chováním při demenci

1. Buďte připraveni a mějte realistické očekávání

Připomenutí si, že náročné chování a agresivní výbuchy jsou normálními příznaky demence, vám pomůže reagovat klidným a podpůrným způsobem. Vědomí, že tyto epizody jsou běžnou součástí nemoci, snižuje váš šok a překvapení, když k nim dojde, a může vám také usnadnit nebrat si takové chování osobně.

2. Pokuste se identifikovat bezprostřední příčinu nebo spouštěč

Zamyslete se nad tím, co se stalo těsně předtím, než agresivní výbuch začal. Mohlo ho vyvolat něco jako strach, frustrace nebo bolest. Váš blízký mohl například začít křičet na prázdná místa v místnosti a říkat lidem, aby vypadli. Když se rozhlédnete kolem sebe, můžete si všimnout, že se v místnosti začíná stmívat, protože je podvečer. Tlumené světlo způsobuje stínování v rozích místnosti, takže se zdá, že v rohu jsou lidé. Po identifikaci tohoto potenciálního spouštěče rozsviťte světla, abyste se stinných koutů zbavili. To vám snad pomůže blízkého uklidnit. A v budoucnu budete vědět, že je třeba rozsvítit světla dříve, než se místnost příliš zatemní.

Jindy se mohlo stát, že jste se k blízkému s demencí neúmyslně přiblížili zezadu a vylekali ho. V citlivém okamžiku se mohl cítit napaden, a tak se vrhl do útoku, který vnímá jako sebeobranu.

3. Vylučte bolest jako příčinu chování

Bolest a fyzické nepohodlí mohou u člověka s demencí vyvolat agresivní chování. Mnoho starších lidí s demencí není schopno jasně sdělit, když je něco trápí.  Zjistěte, zda nepotřebují léky proti bolesti kvůli stávajícímu onemocnění, jako je artritida nebo dna, zda je jejich sedadlo pohodlné nebo zda nepotřebují použít toaletu.

4. Používejte jemný tón a uklidňující dotek

Když je váš blízký rozrušený, zhluboka se nadechněte a zůstaňte co nejklidnější. Pokud jste rozčilení, neúmyslně tím dále eskalujete vypjaté emoce v dané situaci. Zůstat v klidu a pomalu dýchat pomáhá snížit hněv a rozrušení všech. Mluvte pomalu a udržujte svůj hlas tichý, uklidňující a pozitivní. Je-li to vhodné, použijte jemný a uklidňující dotek na paži nebo rameni, abyste poskytli útěchu a uklidnění.

5. Validace jejich pocitů

Pokud je člověk s demencí agresivní a není zřejmá příčina, může to být proto, že má silné negativní pocity, jako je frustrace, smutek nebo osamělost, a neví, jak se správně vyjádřit.

Snažte se v jeho chování hledat náznaky emocí a mluvte klidně a uklidňujícím způsobem. Ujistěte je, že je v pořádku, že se tak cítí, a že jste tu pro to, abyste pomohli.

6. Zklidněte prostředí

Hlučné nebo rušné prostředí může také vyvolat agresivní chování člověka s demencí. Pokud se váš blízký začne chovat agresivně, všímejte si prostředí a zjistěte, zda můžete okolí rychle zklidnit. Ztlumte hlasitost hudby, vypněte televizi a požádejte ostatní lidi, aby opustili místnost.

7. Pusťte jeho oblíbenou hudbu

Hudba má úžasný vliv na náladu. Někdy může zpěv staré oblíbené písničky, broukání uklidňující melodie, tiché přehrávání relaxační vážné hudby nebo přehrávání jejich oblíbených melodií ke zpěvu někoho rychle uklidnit.

8. Přesuňte pozornost na jinou činnost

Pokud současná nebo předchozí činnost vyvolala rozrušení nebo frustraci, mohla vyvolat i agresivní reakci. Poté, co dáte staršímu člověku chvíli na to, aby ventiloval své pocity, zkuste jeho pozornost přesunout na jinou činnost – něco, co má obvykle rád.

9. Odejděte z místnosti

V některých případech nezabírá nic, co by člověka uklidnilo. Pokud k tomu dojde, bude nejlepší opustit místnost, abyste mu dali prostor a sobě čas na uklidnění a znovunabytí rovnováhy. Možná se dokáže uklidnit sám nebo dokonce zapomene, že byl rozzlobený.

Než odejdete, zkontrolujte, zda je prostředí bezpečné a zda si během vaší nepřítomnosti nemůže ublížit.

10. Ujistěte se, že jste vy i váš blízký s demencí v bezpečí, a v případě nouze zavolejte pomoc

Pokud se váš blízký nedokáže uklidnit a stává se nebezpečným pro vás nebo pro sebe, budete potřebovat pomoc ostatních. Pokud situace není extrémní a v blízkosti je člen rodiny nebo přítel, na kterého váš blízký obvykle dobře reaguje, zavolejte mu a požádejte ho, aby vám okamžitě přišel na pomoc.

V případě nouze zavolejte na tísňovou linku a operátorovi zdůrazněte, že osoba trpí demencí, která způsobuje její agresivní chování. To pomůže prvním zasahujícím poznat, že se osoba nechová jako kriminálník a potřebuje pomoc, aby se bezpečně uklidnila. Po příjezdu záchranářů se ujistěte, že opět jasně uvedete, že toto chování je způsobeno demencí nebo dokonce „poraněním mozku“ (v případě, že demenci neznají). Tato znalost pomůže pracovníkům první pomoci zacházet s nimi vhodněji. Pokud je třeba vašeho seniora odvést z domova, požádejte, aby byl odvezen do nemocnice nebo psychiatrické léčebny, nikoli na policejní stanici.

.

4 věci, které je třeba udělat po řešení agresivního chování při demenci

1. Poučte se z toho, co se stalo

Poté, co se uklidníte a zbavíte se stresu z epizody agresivního chování u demence, udělejte krok zpět a zjistěte, co se z této situace můžete naučit. Analýza situace vám také pomůže brát ji méně osobně a usnadní vám přemýšlet o tom, co byste příště mohli udělat jinak, abyste se pokusili agresivní reakci předejít. Zamyslete se nad možnými spouštěči, nad tím, které reakce pomohly situaci uklidnit a které reakce naopak situaci zřejmě zhoršily.

Často pomůže, když si svá pozorování zaznamenáte, abyste zjistili, jestli si můžete všimnout vzorců nebo přijít na nové způsoby, jak se pokusit podobnému výbuchu v budoucnu zabránit nebo jak situaci zklidnit, pokud k němu dojde.

2. Najděte zdroje podpory

Pro vaši pohodu je zásadní mluvit s lidmi, kteří vám rozumí a mohou vám pomoci zvládnout tyto náročné situace a vyrovnat se s rozporuplnými emocemi. Podělte se o své zkušenosti se členy podpůrné skupiny pečujících osob, s poradcem nebo terapeutem nebo s podporujícími přáteli či členy rodiny. Dostat ze sebe své pocity je důležitým východiskem ze stresu. Navíc můžete získat další tipy a nápady, jak zvládat agresivní chování při demenci, od ostatních, kteří se s ním setkali.

3. Zvažte medikaci

Když nelékové techniky nezabírají a náročné chování začíná být příliš náročné na bezpečné zvládnutí, možná je čas ve spolupráci s lékařem opatrně začít zkoušet léky. Při vhodném použití mohou léky omezit nebezpečnou agresi a zlepšit kvalitu života vašeho blízkého i vás.  

4. Zvažte přestěhování blízkého s demencí do komunity pro péči o osoby s poruchami paměti

Pokud je agresivní chování při demenci nadále nebezpečné a žádné intervence nezabírají, je možná na čase zvážit přesun do komunity pro péči o lidi s demencí. Komunita specializované péče může být užitečná, protože v ní je neustále ve službě více zaměstnanců, je zde nepřetržitý dohled a péče a jsou vyškoleni pro zvládání těchto typů obtížných situací.

Článek byl přeložen z https://dailycaring.com/14-ways-of-dealing-with-aggressive-behavior-in-dementia/